Cuma, Ocak 09, 2009

Homeros


bu arkadas esasinda izmirli oldugundan, konusmalarini da izmir agzi ile yapmaktadir. yani mesela o koskoca ilyada, tanrilar, aşil apollo falan hep izmir agzi ile anlatilmistir.. sanirsam ki ilk yazilan versiyonu şu sekildeydi ilyada'nin

"arkedeş, bi herifçi oğlu varmiş adi da paris miymis neymis.. bi gün bu yunana gidivermiş. ne goruversin orada, aboo.. helen midir nedir bi peri gizi.. bakmis bu giza bayilmis bu. sonra napiveğcek, dutmuş gizi elinden gacirmis edremit mi çanakkalemi biliveremiyom gari şinci. ama gaz daginin oraciklara bi yere gacirivermiş.. agamemnon va bizim burali. onun garisiymis bu. agamemnon tabi tav olmuş duruma, gitmiş abisine annatmis derdini.

sonracima bunnağ gidivermişler trovaya.. trova gocuman yer ki yerden goge gadan duvarlari var arkedeş.. hektoruynan parisiynen gocuman bi şehir.. tarlasında beregetli doprak, evlerinde yakisiklilari, boy boy yavrilari..

işte basivermişler boyle trovayai bu yunan domizlari.. irabbim zeus felan da hep izleyivemiş gaz dagindan.. amanin bi cenk olmuş.. zartlak thetis'in pis enigi aşil teee ne vakittir gapisan ordular yenişemeyince bi beygir yapam demiş, giriverem demiş trova'nin içine..

şunu bak gari.. gocuman bi beygir denk etmişler, içine girmişler anasini satem. trovalilar gitti sanmiş yunanlar beygiri görünce "eee şinci nolcek bakem?" diye durunca kassandra diye bi gari "almayam onu içeri arkedes, felaket deprem olmasin" demiş de lafini dinnetememis..

sonra trovayi yikmislar yunanlilar da yine de razi gelmemis irabbim apollo da sari kafa paris'in okunu denkleştirmiş aşil eniginin topuguna.. öldürüvermiş orada aşili çok şükürler olsun irabbime.."


blog'da iyiden iyiye izmir yazılarına dönüştü ya, hadi bakem...