Pazartesi, Ocak 26, 2009

Reggaton


öncelikle söyleyeyim, yukardaki play tuşuna basın hemen. bastıysanız okumaya başlayabilirsiniz. bu reggeaton denen müzik türü 90ların ortalarına doğru karayiplerde, portoriko'da ne bileyim efendim dominik cumhuriyetinde falan ortaya çıkan bir müzik türü.. (bu dominik cumhuriyetinin varlığı beni acaip tedirgin ediyor.. lafı gelmişken söyleyeyim. yani mesela bm'de falan bir karar alınırken kesin yanındakine "kaldır sen de kaldır.. sınavı erteletcez kaldır" diyen bir delegesi vardir.. böyle arap bir şey) hah şimdi sanırım 10-15 saniye geçti play tuşuna basmanızın üstünden.. arkada müzik çalarken şunları sesli olarak okuyabilirsiniz..

"otel madran, antalyada 112 dönüm arazi üstüne kurulmuştur. 500 yatak kapasiteli iki açık havuzlu bir kapalı havuzlu otelimiz yerli yabancı bir çok turist'e beş yıldız konforu sunmaktadır. 17 kapali 3 açık havuza sahip otelimizde kızlar kendileri teklif etmektedirler..."

alenen bu reklamların arkasında çalan müzikler gibi olabilir şu an dinlediğiniz şarki (dinliyorsunuz değil mi? numara yapmayalım) ama reggeaton özünde dandik yaşam tarzlarını anlatan bir müziktir. feci de kişiseldir. "üstüme lacosttan tişort aldım yar, seni baskasiyla yakaladim" gibi sözleri vardir.. "trafikte arabama ceza yazdi aynasız, üstelik arabada kız var" şeklinde akip gidebilir mesela.. ama yine de şahsen ben feci eğlenceli bulmaktayım..bir de bu müziğin inanılmaz danslari var. kadının poposu ile erkeğin kasığının birbirine yapışık olduğu danslar bunlar.. sanırım bu latin halkı acaip abazan. yani folklorleri bile birbirine sürtünmek üzerine kurulu.. lambada'dan tut tango'ya kadar devamlı bir sürtüşme.. orada kadınlar da sanırım erkekler kadar kızışıklar.. ama tabi ince bir nokta var o da bu sürtüşmeler sadece dans ile sınırlı.. öyle "aman kızla sürtüştüm kesin aksama şey edicem" gibi bir muhabbete gireni direk dışlıyorlar mekanda.. "ona verilecek en büyük ceza onunla bir daha konuşmamak" diyorlar..


ve son olarak bu müziğin ülkemizdeki temsilcisinin alenen ismail yk olduğunu belirtmeliyim. ne yazık ki dandik bir şekilde reggeaton yaparak ortamlarda şekil yapıyor ismail yurtseven kardeş bey..