Cumartesi, Şubat 07, 2009

haftanın şarkısı #8

dünya tarihi içinde bazi yillar apayri yer tutarlar. mesela 1746 da nasil fransiz devrimi bir cagi kapadiysa, 1453 de oldugu gibi kanimca bir 200 yil sonra dünya tarihcileri 1968 i de yeni bir cagin baslangici olarak anacaklar.

işte 1968 in bu mükemmelliginin türk müzigine yansimasi her ne kadar ingilizce sozlerle olsa da baris manconun bu sarkisiyla olduguna inanirim ben. bir türkün yapabilecegi, yapmis oldugu en saglam sozlere ve en saglam muzikal yapiya sahip sarkidir. ileride bir gün muzik adami olusam greil marcus misali insanlar beni andiklarinda akillarina bu sarkinin gelmesini isterim acikcasi..

bu sarki 1968 de barış manconun kaygısızlar orkestrasi ile yaptigi a yüzünde karanlıklar içinde olan 45likte yayinlanmistir. ileride mükemmel insanlara donusecek mazhar alanson, fuat güner, baris manco gibi isimlerden olusan kaygisizlar grubu nedense mazhar alanson un ve fuat günerin "yurt disinda yapamiyoruz abi" nidalari eşliginde dagilir. grubun yollari ayrili. mazhar ve fuat ileride mfo yu kuracak, baris manco bir süre yurt disinda cesitli milletlerden gelen insanlarla birlikte gruplar olusturacak ama bir sekilde tutunamayip ülkeye geri donecektir. hazindir ki bu kadar enfes sarkilar yapan baris manco siradanlasip bir pop stara donusecektir..

bu şarkı yine o dönemde barış manço'nun çevirdiği "baba bizi eversene" adlı filmde, bebek sesi bastirici olarak kullanılmıştır.. bebek ne zaman ağlamaya kalksa, hulusi kentmen duymasin diye vermişlerdir tribi.. oh bebek..