Perşembe, Mart 12, 2009

haftanın resmi: yahya'nın kararı


keser döner sap döner, gün gelir devran döner diyerek bir perşembe günü daha bir sanat eseri ile karşı karşıyayız.. bu haftaki resmimiz ünlü italyan ressam cennaro gattuso'nun italyan rönasansina armağanı eseri "yahya'nın kararı" aslen "judas's choice" olarak ingilizceye çevrilmiş ama ben türkçesini yazmaya karar verdim..

bildiğiniz üzere yahya,(ki resimde soldaki) isayi 30 gümüş sikkeye romalilara satmiş, ardindanda bir güzel o parayi "hapoel jerusalem (kudus gençlik) - as roma" maçına "2 den bir olur abi.. şimdi ne olur biliyo musun.. roma bi tane atar.. sonra kudus gençlik kopartir maçı" diyerek yatirmiştir.. işte bu olayın öncesinde, yahya ile roma valisi "pontius pilate" bu resimde sembolize ediliyorlar..

resimdeki semboller gariptir.. mesela roma valisi pontius'un judas'a sırtını dönmesi "ben de memurum ağa" ifadesi isa'nın idamına giden yolda, romalılari aklamak üzere yapilmiş bir uygulamadir. yine pontius'un arkasindaki yeşil cisim ve yanındaki "boş bank" bu kararını verirken pontius'un tamamen masum olduğunu ve hiç bir şekilde suçlanmaması gerektiğini ifade etmektedir.. eh nihayetinde resmi yapan cennaro da romalı. toprağını koruyor..

bununla birlikte resme eğer dikkatlı bakarsanız yahya'nın tarafındaki bankta birilerinin olduğunu ve dahası orada ince uzun bir cisim olduğunu görürsünüz. işte o "yılan" olarak tasvir edilen şeytan'dan başkası değildir..

tüm ışıklandırması ile, tüm gerçekçi duruşu ile bu resim sanki bir yağlı boya değil de 1.3 megapikselli bir cep telefonundan çıkmışcasına gerçekçidir.. beni her zaman ama her zaman büyüler..