Cuma, Mart 13, 2009

Darwin'i götünden anlamak

hiç bir darwinizm karşıtının hatta adnan oktar'in nami diğer "harun yahya'nın" bile ciddi manada oturup da "on the origin of species" değil kendisini, özetini bile okumadigini düşünmekteyim. yada ciddi anlamda okuma bozukluğu var..

darwin'in evrim hikayesinin ana fikri insanin maymundan gelmesi değildir ki arkadas. yani tamam kitabin bir bölümünde inceden bir şey anlatir "insanlar da maymundan türemis olabilirler ama siktir edin simdi onu" şeklinde. sen bu cümle, bu minnacik fikir üzerinden koskoca bir evrim fikrini karşına alirsan sahsen ben ve bir sekilde batili alimler güler yahu sana.. ancak türkiye gibi, insanlarin okumak yerine, teyit etmek yerine dinledikleri ülkelerde ciddiye alinirsin.. hatta akilli dizayn savunuculari bile ciddiye almaz seni..

madem ki bay adnan oktar sozlugu okuyor karsisina aldigi darwin'in esas dikkate alinmasi gereken fikirlerini yazalim buraya.. ki allaskina bi okusun bi olayin sandigi gibi olmadigini anlasin..

türlerin kaynagi üzerine özettir:

1- her canli yetistirebileceginden kat be kat daha fazla yumurta üretir.. misal insan dedigin canli bile hayati boyunca maksimum 5-6 cocuk yetistirebilecekken erkek adam bir kerede 200 milyon yumurtayi dölleyebilecek kadar sperm üretir.
2-nufus sartlar degismedikce ayni kalir
3-dogadaki yiyecekler kisitlidir ama nihayetinde her zaman ayni miktardadir
4-dogada yasam savasi hüküm sürmektedir devamli. türlerin kendi içinde bile.. büyük balik kücük baligi yemekte.. hatta bu 4. madde tüm insanligin var olusunu, ekonomiyi, savaslari aciklamakta.. ama tabi bu maddeye odaklanmamak gerek. mühim olan "maymunlar!"
5-hiç bir canli birbirinin bir eşi degildir.
6-bu canlilarin benzesmemesi, kimi canlilarin digerine gore dogada daha basarili olmasina olanak tanir
7-bu farkliliklarin cogu genetiktir. annesi sarisin olan bir isvecli kiz sarisin olacak, yakisikli erkekleri kapacaktir yani. tipki annesi gibi (pardon kadin yok! kadin yok!)
8-dogaya uygun olmayan canlilar (mesela denizin ortasinda bir kostebek) hayatta kalma sansina sahip degildir.. üreme sansina da sahip degildir tabii ki.
9-dogada hayatta kalanlar üreyip özelliklerini cocuklarina aktarirlar.. mesela denizin ortasina düsmüs bir kostebek'in ancak yüzmeyi bilenleri yasayacak ve üreyecektir.. böylelikle sadece yüzebilen kostebekler denizlerde var olacaktir. onlara da "deniz kostebegi" denecektir
10-böyle böyle evrim olacaktir..

şimdi allaskina darwinizm karşıtı ablalarımız, abimiz.. hic bi acip da gözlerini bakmiyorsun dünyaya.. bunlari, tüm bu fikirleri, tespitleri iskalayip da "maymundan gelmek yoktur!" noktasinda takilmis kalmissin. yalan mi konusuyor adam sana? bana bir yüzmeyi bilen iki cift kostebek, ve bilmeyen bi o kadar kostebek bi de göl ver bi de 50 sene ver, sana yazdigin her seyin sacma sapan oldugunu ispatlayayim...

ama yok tabi. boyle deneyler falan, boyle düsünceler falan sümme aykiri degil mi? yasaklanmali degil mi? cünkü evrimden anladigin senin ancak ve ancak darwin'in bile "boyle bir sey yazdim ama sacma oldu" dedigi su varil deneyleri bilmemneleri. bunlarin gercek olmadigini darwin'in kendisi bile deneylemisti yahu. daha neyin kavgasini neyin tarantulasini yapiyorsun ki arkadas?

bu kadar aymazlik.. yeter yahu cidden..