Salı, Mart 17, 2009

tembeller için üç film festivali
san sebastian film festivali:

1953 yilindan beri kayda deger filmlere altin istiridye, daha az güzel veyahut altin istridye alan film kadar güzel olup da, başrolunde oynayan kadının çirkin oldugu filmlere de gümüş istiridye verilmektedir.. 1953 ten bu yana 56 tane istiridye verilmemiştir gerçi.. bu ispanyollar siki taşaklarına denk bir millet olduklarindan, bazi senelerde ödül vermekten vazgeçmiş, "aaa ödül vercektik dimi?" diyip uluslarasi kamuoyunun aklını almıslardir.. ama 1985 yilindan bu yana tek bir yıl atlanmamıştır. onu kabul etmek lazım..

festivaldeki tek ödülümüzü, pandora'nin kutusu ile almışısız bu arada.. yesim ustaoglu'nun filmi şehri sarsmış, uzun bir süre korsan divxciler sinema cekimi filmi satmislardir.. fotodaki de yeşim hanim..

bu heriflerin sectikleri tüm filmler ama tüm filmler benim begenilerime hitap ediyor arkadas! bir film yok ki "san sebastian'da altin zamazingo" almis olsun da benim hosuma gitmesin.. milletin zerre hosuna gitmeyen san sebastiyan filmleri için cildiriyorum.. adamlar artik nasil seciyor bilmiyorum.. "azuth sever bunu, bunu secelim" dediklerinden şüphe etmekteyim gari.. utanmasam gidip "bi kac film tavsiye edin de izleyelim kaptan, ooo çay da varmış, nasil iyi gelir ha!" diyesim var jurilerine..

yaşasın san sebastiyan jurisi! yaşasın altın şey! istridye!

toronto film festivali:

senede bir gün "işçi bayrami" ile yetinmeyen kanadalilarin, eylül ayının ilk pazartesi günü kutladiklari emekçi gününden sonraki cuma başlayan festivaldir bu. boyle de spesifik bir tarih vereyim..

halk jurisi oy verir o yüzdendir ki bazi senelerde izlemeye doyamayacaginiz filmler kazanirken, bazi senelerde asiri dandik filmler kazanir bu festivalin "halkin ödülleri ödülü'nü" yani altin bir zamazingo vermezler bunlar.. altin halk vermeye kalkmislardir bir ara, ama toronto ahalisi tiksinmistir bu fikirden..

film festivali eskaza yabanci bir film secerse bu filmin yabanci film oskari almasi büyük bir olasiliktir. hatta sanıyorum ki oskar jurisi filmleri izlemek yerine, özellikle yabanci filmleri alip, divxplanet'ten alt yazisini alip, cikmadiysa "monariza cevirsin ya bu filmi!" diye forumlara yazip, filmi izleyip oy vermez.. bakar toronto festivali kimi secmis.. slumdog'u mu secmis, hop en iyi film slumdog.. bu kadar basit.. zira bir yerden sonra izle izle bikiorsun arkadas.. oskar jurisi olsan da 70 yasina gelmissin, hayatinda 10 bin film izlemissin, bi de hintlisi eksik kalsin yahu!

velhasil kelam ana akimi takip etmek isteyenler icin, "ben o filmi cooook once izledim arkadas, eylülde toronto'da odul aldi o film" demek isteyenler için birebir bi festivaldir..karlovy vary film festivali:

ataturk'un yurt disi ziyareti yaptigi (yil 1917) yegane sehirde kurulan bir naif festivaldir bu.. festivali kazanan filmlerin çok afedersiniz sikseniz alt yazisini bulamazsiniz.. hep de boyle garip grup, erasmus ogrencilerinin bavullarinda sehre gelen filmler kazanir zaten festivali.. daha gecen sene adini bademciklerimi masaya koymadan telafuz edemeyecegim bir danimarka filmi kazandi mesela (bu danimarkalilar da bir hadise kazandiklarinda, sanki o yarismaya sonradan davet edilmisler de , mucize bir zafer kazanmislar gibi gelir bana.. 1992 avrupa sampiyonasinin gözü kör olsun)

altin küre ödülleri 1994'ten beri sahiplerini bulmaktadir gerçi. yani bu polonyalilar ruslardan kurtulduktan sonra çok canları sıkılmış, ve bi kaç sene sonra film izlemekten baska bi halt yapmamaya baslamislardir.. altin küreyi, kimler kazanmamistir ki? diyecegim lakin cidden dilim dönmüyor kazananlarin isimlerini söylemeye.. festival jurisine buradan bir soru sormak istiyorum:

alt yazilari hangi siteden buluyorsunuz arkadaslar? url ltf pls tsk