Cumartesi, Mart 02, 2013

The Following : İnsanlara, Ömer Seyfettin'e güvenim kalmadı!!

29 yaşında çok da dil bilmeyen bir erasmus öğrencisi olarak tabii ki ben de kendimi dizilere vermiş bulunmaktayim son 2 haftadir. diziler derken aslında direkt bir diziye verdim.. Adı "The following"


Mevzu şu şekil; artık yaşlanmış dünyadaki herkesle 6 basamakta arkadas olmaktan sıkılıp (bkz:6 degrees of kevin bacon) kalp pili takılmış, emektar bir polistir. 29 ekimlerde törensel polis kiyafetini giyip beleş şarap içmekten başka bir şey yapmamaktadir. Lakin günlerden bir gün, eskiden mahpus damina attigi bir adam hapisten kaçar.. "aman dedik kevin gel adami tekrar hapse tık" diyen polis teşkilati kevin'i göreve cagirir.. Hapisten kacan eleman Edgar Allen Poe konusunda uzman bir edebiyat professorudur.. yar doclugu, docentligi ve prof olmak için yasadigi akademik sıkıntılar kendisinde umulmaz yaralar açmış (hangimizde acmadi ki) ve manyagin teki olup edgar allen poe'nun gotik öykülerinde olduğu gibi insanlari öldürmeye başlamıştır (akademik kariyer peşinde olan hangimiz böyle bir şeyi istemedik ki?)

Olayın dahası, joe adi verilen bu profesor bir kitap ile müritler edinmiş, türbe gibi isteyenin ziyarete geldigi hapishanesini beyin yikama fabrikasi gibi kullanmıştır. İnsanlar joe'nun muritleri olarak türlü türlü cinayet işlemekte, ve joedan emir gelene kadar toplumun kabul ettigi, hiç bir manyaklik beklemediği insanlar olarak hayatlarını sürdürmektedir (sıradan asistanlara benziyorlar bu bakima haha)

Dizi her bölümde "ulen bu da mı onlardanmış?" dedirtiyor insana ve insanliga güveniniz kalmıyor..Ama bir yandan da düşündüm, son zamanlarda türkiye'de ecnebi diziler türkleştirmek modasinda (misal revenge'in beren saatli "intikam" a dönüşmesi gibi) bu dizi ne yapilabilir? İşte aklima gelen şekil aşağıdaki gibi


Bence the following türkçe olsa, edgar allen poe'nun yerini almasi gereken insan "ömer seyfettin'dir".. kaşağı ile masumlarin kafasina vura vura işlenen cinayetler, manyak efruz beyler, kütük ve bomba ile yapilacaklarin haddi hesabi yok.. bir noktadan sonra edgar allen poe'nun kuzgununu bile gecebilecek cilginlikta şeyler olabilir.. biyikli tombul müritleri saymiyorum bile.. hapise girmiş eleman da bence net olarak kendine "yalniz efe" diyen "çetin tekindor" olabilir.. türkiye'de akademik kariyer peşinde koşanlari resmen "manyakliga","delilige" iten bir sistem varken yapimcilarin inanirlik konusunda zerre zorluk çekecegini düşünmüyorum..