Çarşamba, Ekim 31, 2012

Sandy Kasırgası : Fırtına isimleri

"istanbula kar yağmadan, türkiye'ye kış gelmez" diye harika bir laf vardir.. hah aynı lafın dünya için olanı da amerika'dır hatta amerika'yı da geçtim new york'tur.. hiç bir afet, hiç bir doğa olayı, hiç bir uzaylı istilası amerika'yi daha doğrusu new york'u vurmadan ciddiye alınmaz.. bu gün sinop'u uzaylilar işgal etse, dünyanın hiç bir yerinden ses çıkmayıp, uzaylılar bir noktadan sonra dikkat çekemedikleri için kaçarlar ama new york'a el salla allah allah gari. dünyanın tüm gazetelerinde çık.işte new york'u vurmasından ötürü, son 2-3 gündür dünya gündeminden düşmeyen bir kasırgamız var adı "sandy".. daha önce ki "katrina" ne bileyim efendim "gloria","münevver" gibi firtinalarla birlikte bu da bir kiz ismi.. peki niye diye merak ettim ben bugun iş yerinde çalışir gibi gözükmeye uğraşırken.

kim demiş ilk bilmiyorum ama "her şey bitip gittiklerinde, arabanızı, evinizi barkınızı aldıkları için firtinalara kadın ismi verilmiştir".. öncelikle şunu söyleyeyim, firtinalara sadece kadın isimleri verilmesi diye bir şey yok.. erkek isimleri de var.

bu isim verme olayi ilk 1953 yilinda ortaya çıkmış. o zamanlar firtinalara "o firtina","öbürüsü firtina","geçenlerdeki firtina" gibi isimler kondugundan çok sıkıntı çekilmiş.. meteorologlardan birisi çıkıp "yetti gari" diyip, gelecek firtinaya direkt karısının ismini vermiş.. 23 tane kadın ismi belirlemişler, bunları alfabetik olarak çevirelim demişler.. bakmislar ki 53 yili firtina sezonunda, millet bu isimlendirmeden hoşnut, gilda ve gail isimlerini de listeye ekleyerek olayi 25 isme çıkarmışlar.. sonra  1973 yilinda dünya meteoroloji orgutu olaya el atmiş, ve "yeni doğacak ingiliz, fransiz ve ispanyol çocuklara isimler" kitabindan 126 tane isim seçmiş.. 6 sene boyunca her aya ortalama 2 tane isim gelecek şekilde yani.. bu isimleri asagida wikipedian kopyaladim mesela.. bunun dışında, büyük hasara ve ölüme neden olan firtinalari emekliye ayiriyorlarmış.. erkek firtinalarin evimize barkimiza girmemesinin nedeni düşük hızlı firtinalarin oldugu aylardaki firtinalar olmalariymişs.. bu baglamda seneye tanya, ondan sonra sally firtinalarindan bahsedebiliriz..

lafı yazının ana fikri ile baglamak istiyorum fabl stili "ülkemizi sevelim arkadaslar! ülkemizde böyle firtina falan yok hiç.. bazen kışın lodos esiyor, orada da soba bacalarina dikkat edersek birazcık sıkıntı kalmıyor.."