Pazar, Mayıs 25, 2014

Vatanını sevenlerin yumruğu

Öyle çok da iyi bir film zevkim yoktur benim baktığında. Ertem Eğilmez'i film tarihinin en mükemmel yönetmeni olarak gören birisinin, Nuri Bilge Ceylan filmlerini sevmemesini anlayışla karşılarsınız. Hem sanat filmi olayı geriyor beni ölesiye. Oradaki göndermeler, sembolizm, öykü yerine resim gösterimi beni hiç etkilemiyor. Daha önce de yazdığım gibi, ben sanat filmlerini anlamama kaygısı taşıyan ve bunun paranoyasını yaşayan bi herifim.. (bkz: sanat filmlerini anlamama kaygısı)

Büyük bir ödül sonrasında "ben zaten çok severim onu" diyen sefillerden olma niyetim yok burada, Nuri Bilge'yi de övmeyeceğim size.. Dedim ya sevmiyorum kendisini ve sevmediğim adamı pek takip etmiyorum ama, ben hiç Nuri Bilge'nin siyasi bir duruşu olduğunu da görmedim açıkcası. O yüzden çıkıp da "son bir senede kaybettiğimiz tüm gençler adına bu ödülü alıyorum" demesi de çok etkilemiyor beni. Sanatçı, kazandığı ödülleri hediye etmeye değil, o ölümler olmasın diye çalışmalı benim fikrimce.

Ama ve lakin, bu ödül o kadar mutlandırdı, o kadar sevinç doldum ki ben. Ne kadar ihtiyacımız olduğunu farkettim kazanmaya. Ne kadar eksik kaldığımızı farkettim takdir edilmekte. 1 senedir hayatımızı, kariyerimizi riske atıp ülkemiz için bir şeyler yapmaya çalışırken, oradan sesi soluğu çıkmayan, hiç bir şey söylemeyip, bize karışmayıp işine bakan adam bize vatanseverliği, memlekete hizmet etmeyi bangır bangır gösterdi işte.


Ve lütfen siz, çocuklarınıza eğer memleket sevgisini anlatacaksanız, siz sevdiklerinize, eşinize dostunuza vatana hizmet etmeyi anlatacaksanız, lütfen bunu şu adamları göstererek yapın.. 32 yılda bir sıkılmasın o yumruk oralarda.. O yumruk, bu ülkeyi sevenlerin, bu ülkeyle gurur duymamızı sağlayanların yumruğu bir daha sıkılmak için 32 sene beklemesin.

Ve biz de yurt dışına çıktığımızda gururla diyebilelim "Evet, o filmin yönetmeninin ülkesindenim.. Ha kendisini pek sevmiyorum ama çok güzel işler yapıyor, takdir etmemek aptallık olur"